El Rebost de Can Moragues obté la distinció Slow Food

27/02/2020

Aquesta iniciativa porta 3 anys dinamitzant el consum ecològic i de proximitat i donant feina a persones de col·lectius vulnerables a la plana de la Selva.

 

El que l’any 2015 era un paller en desús que amenaçava ruïna, gràcies a l’ajut dels nostres voluntaris, es va poder restaurar i convertir en el que és ara: el restaurant ecològic amb botiga el Rebost de Can Moragues. Aquesta iniciativa conjunta entre la nostra entitat i la Fundació Astres ha complert 3 anys de vida.

Els principals objectius que perseguim des de la Fundació Emys amb el Rebost de Can Moragues des de la seva creació, són el foment del consum de productes ecològics i de proximitat, i poder oferir oportunitats laborals a persones de col·lectius desafavorits del territori, creant així un projecte sostenible a nivell ambiental i social. Durant aquests 3 anys el Rebost de Can Moragues s’ha proveït de fresc de set productors de la zona i donat feina a 6 persones, 3 de les quals en risc d’exclusió social.

A més, el Rebost no només fomenta el consum de producte ecològic i de proximitat, sinó que fa un pas més: omplint els seus prestatges de productes d’agricultors ecològics del territori que, més enllà del segell ecològic, tenen acords de custòdia amb la nostra entitat i segueixen els nostres consells per afavorir la biodiversitat i la conservació de la natura en les seves finques.

Sergi de Meià, cuiner ecològic i de proximitat de renom, ha permès fer un salt qualitatiu al restaurant des de 2019, renovant la seva carta amb plats tradicionals però moderns i desenfadats. Gràcies a això, el proper 2 març El Rebost obtindrà la distinció Slow Food juntament amb una selecció de restaurants catalans. El projecte del Rebost encaixa a la perfecció en la filosofia Slow food, moviment que busca preservar i promoure la cuina tradicional, les varietats del territori, així com recuperar una cuina saludable i respectuosa amb el medi ambient.

El Rebost de Can Moragues s’ha convertit en una referència per l’alimentació ecològica a la Selva, i és una de les dues úniques botigues a Catalunya, juntament amb l’agrobotiga de Gallecs, que ven productes en custòdia del territori. Hem convertit Can Moragues, més enllà de la botiga i el restaurant, un espai on es realitzen múltiples activitats relacionades amb l’alimentació saludable i la conservació, com tallers de cuina contra el malbaratament. 

Des dels seus inicis, el projecte ha gaudit del suport de l’entitat francesa Fundación Nina y Daniel Carasso i també ha comptat amb el suport de diversos ajuts a la venda de proximitat del DARP.

  • Rebost de Can Moragues